Menu
 • biuro@tomala.pl
 • Pon - Pt : 8:00 - 18:00
 • ul. Kłodzka 10, Bystrzyca Kłodzka
Web Terminal
Wybierz język:

Skoda

Marka Skoda powstała w czeskim Mladá Boleslav dokładnie 125 lat temu z inicjatywy Vaclava Klementa i Vaclava Laurina. Początkowo firma funkcjonowała pod szyldem Laurin&Klement i zajmowała się produkcją rowerów, następnie rozszerzyła swoje portfolio o motocykle, by ostatecznie skupić się na produkcji aut i dokonać globalnej ekspansji. Obecnie Skoda znajduje się w czołówce czterech najstarszych producentów samochodów na świecie i stanowi ucieleśnienie tradycji oraz innowacji.

 

Historia marki

W 1905 roku światło dzienne ujrzał pierwszy samochód wyprodukowany przez Skodę i był nim Voiturette A. Samochody powstające podczas pierwszej wojny światowej służyły przede wszystkim celom wojskowym. W czasie drugiej wojny światowej Skoda mocno skupiła się na produkcji zbrojeniowej dla III Rzeszy, w szczególności komponentów do pojazdów militarnych. Niestety podczas działań wojennych wiele fabryk czeskiej marki zostało zniszczonych przez aliantów. Po zakończeniu wojny firma odzyskała dawną świetność – już w 1945 roku Skoda przedstawiła zmodernizowaną wersję modelu Popular, czyli samochód 1101 Tudor.

Mimo niewygodnej sytuacji gospodarczej i odseparowania od innych europejskich producentów, Skoda miała się świetnie. W latach 50. debiutowały dwie Skody: Felicia i Octavia. Lata 60. to czas Skody 1000 MB, z czterocylindrowym, litrowym silnikiem, dobrze znanej również na polskich drogach. Natomiast 1976 był rokiem serii 105/120/125 z charakterystycznym silnikiem zlokalizowanym z tyłu pojazdu. W latach 80. przyszedł czas na serię 130/135/135, auto posiadało innowacje takie, jak: silnik 1.3 o mocy 58 KM i pięciobiegową skrzynię biegów. Wraz z upadkiem komunizmu Czesi zrezygnowali z silnika umieszczanego z tyłu auta. Z linii produkcyjnej zjechała Skoda Favorit z silnikiem zamontowanym poprzecznie z przodu pojazdu oraz napędem na przednie koła.

W 1991 roku Skoda została wcielona do grupy Volkswagen AG. Początkowo miała być niedrogą marką w jego portfolio, jednak z czasem samochody Skoda ewoluowały technologicznie i pozycja marki stała się znacznie mocniejsza.

 

Najpopularniejsze modele

Skoda wywarła ogromny wpływ na rozwój europejskiego rynku samochodowego. Auta opatrzone logiem Skody kojarzą się z niezawodnością, nowatorskimi rozwiązaniami i interesującym designem. Okazuje się, że samochody czeskiej marki są pojazdami najczęściej wybieranymi przez Polaków.

W ostatnich latach największym zainteresowaniem i jednocześnie uznaniem klientów cieszą się:

 • Skoda Octavia – pierwsze auto zaprojektowane pod patronatem Volkswagena, które zaskarbiło sobie uznanie użytkowników solidnością i przystępną ceną.
 • Skoda Fabia – szczególnie doceniana przez przedsiębiorstwa, świetnie spisuje się jako auto firmowe. Jej szczególne zalety to: komfortowe wymiary idealnie wpisujące się w miejską przestrzeń oraz niskie koszty utrzymania.
 • Skoda Citygo – mały samochód o przestronnym wnętrzu, idealny do manewrowania na ciasnych, miejskich parkingach.
 • Skoda Superb – flagowy model marki Skoda, przestronny i luksusowy z bogatym wyposażeniem.
 • Skoda Rapid – zwinne i kompaktowe miejskie auto.
 • Skoda Yeti – miejski crossover z wysokimi atrybutami funkcjonalnymi. Rewelacyjna moc silnika oraz komfortowe właściwości jezdne.
 • Skoda Karoq – najbardziej kompaktowe auto w klasie SUV.
 • Skoda Kodiaq – rodzinny SUV, przestronny, pomieści 7 pasażerów.

 

Samochody wyjeżdżające z fabryk Skody doceniane są zarówno przez prywatnych użytkowników, jak również przez małe firmy, międzynarodowe korporacje i polski rząd. Nie warto się martwić również usterkami technicznymi auta. Solidnej jakości zamienniki części do SKODY dostępne są w bogatej ofercie.

 

Najpopularniejsze części

Wraz z liczbą przejechanych kilometrów elementy układu jezdnego ulegają eksploatacji. Mimo, że części do SKODY produkowane są wysokogatunkowych materiałów to niestety również mają swoje granice żywotności. Wymiana tych elementów, które wykazują największą awaryjność, czyli:

 • klocków i tarczy hamulcowych,
 • filtrów samochodowych,
 • amortyzatorów,
 • chłodnic,
 • świec zapłonowych,
 • sprzęgła,
 • wahaczy,

znacznie podnosi jakość użytkowania auta oraz niweluje ryzyko ewentualnych usterek w przyszłości.

Tylko precyzyjnie wykonane podzespoły są w stanie zagwarantować prawidłowe i niezawodne działanie wszystkich jednostek samochodowych. Wysokiej jakości zamienniki części do SKODY, precyzyjnie skoordynowane z najpopularniejszymi modelami marki, pozwalają cieszyć się bezawaryjną i bezpieczną jazdą.

Warto zaufać doświadczonym dystrybutorom, którzy wiedzą jak wybrać odpowiednie zamienniki, by rozwiązać problemy z samochodem przy minimalnych kosztach a wysokiej jakości części.

Atestowane zamienniki części do SKODY zapewniają prawidłowe funkcjonowanie samochodu na długie lata, a przede wszystkim gwarantują poczucie bezpieczeństwa kierowców.